Mutlukent Mahallesi 1975. Sok. No: 3/3 Çankaya/Ankara

Endüstri 4.0 Bileşenleri

19.03.2019
30
Endüstri 4.0 Bileşenleri

Sanayi 4.0’ın Bileşenlerini Kavramak!

Endüstri 4.0 tek başına bir sistem değil, ayrı ayrı sistemlerin senkronize edilmesi sonucu elde ettiğimiz bir çıktı aslında.


Gelin, bu bileşenlerin neler olduğuna hep birlikte göz atalım:

Nesnelerin İnterneti: Çağımızda çevresel aygıtlar ve otomatik denetleyicilerin hiyerarşik yapılar içinde birbirleriyle uyumlu biçimde çalışması mümkün. Sadece, endüstri 4.0 ile beraber daha fazla cihaz, daha çok standart ağ protokolleriyle donatılmış olacak. Nesnelerin İnterneti kavramı yardımıyla, cihazlar otonom olarak verileri işleyecek, birbirleriyle haberleşecek ve her bir ayrı veri merkezi bir karar kontrol sistemince teyit edilecektir.

Dijital Modelleme: 3 Boyutlu modelleme ve baskı makineleri günümüz dünyasında özellikle yeni bir ürünün üretim aşamasında sıkça başvurulan bir teknoloji haline geldi. Bu teknoloji sayesinde hem ekipman montajı için gereken süre minimize ediliyor bununla beraber hatalı üretim riski hemen hemen sıfıra iniyor.

BIG DATA ve İşlenmesi: pek çok farklı veri setinin bir araya getirip işleyerek; ürün kalitesini optimize etmek, ekipman verimliliği sağlamak, personel verimliliğini maksimize etmek, kaynak tasarrufu sağlamak için kendi başına karar verebilen sistemler tümüdür.

Yatay ve Düşey Entegre Sistemler: Üretimden satışa pek çok bilgi sistemi günümüzde kullanılmaktadır fakat bunların içinde entegrasyon bulunmamaktadır. Üretim, satış, pazarlama, lojistik şeklinde bir çok farklı alandaki data sistemlerini de birbirileriyle haberleşen bir hale getirip bütünleştiren kuruluş içi ve şirketler arası bir sistem yaklaşımıdır.

Bulut Teknolojileri: sanayi 3.0 ile bulut sistemine geçildi fakat endüstri 4.0’ın daha gelişmiş, milisaniyelerle tepki veren ve daha çok datayı daha akıllı şekilde biriktiren bir bulut teknolojisi hedefi var.

Data Güvenliği: kuruluş içi ve kurumlar arası bu kadar çok verinin paylaşıldığı bir sistemde, informasyon güvenliği ve bu güvenliği elde eden yeni teknolojilerin artan bir ihtiyaç olacağı kaçınılmaz bir gerçektir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Araç çubuğuna atla