Mutlukent Mahallesi 1975. Sok. No: 3/3 Çankaya/Ankara

FinTech ve Bankalar

19.03.2019
10
FinTech ve Bankalar

İnternetin popülaritesi ile birlikte, finansal işlemler de dahil olmak üzere çevrimiçi işlemlerin sıklığı artmıştır. Artık hesaptaki bir akıllı telefondan akrabalara para aktarmak bir bankada saatlerce sıra beklemekten veya bir ATM’de dakikalarca kuyrukta durmaktan çok daha basit. Genç nesil, çevrimiçi işlemlere tamamen uyum sağlamıştır.

Bankalar geleneksel olarak eylem prensiplerini hızlı ve sert bir şekilde değiştirmeyi göze alamazlar, ancak finansal işlemlerde her zaman rakipleri olduğu için zamana ayak uydurmaya çalışırlar.

2017 Pwc Küresel Raporu’na göre , dünya bankalarının % 80’den fazlasının nedeni fonksiyonel-FinTech şirketlerin gelişim geliri kaybediyor. Her şeyden önce, müşteriler çevrimiçi ödemeleri, banka havalelerini ve kişisel finans gözetimini kullanıyor. Ankete katılan bankaların% 80’inden fazlası, en azından bir şekilde hasarı karşılamak için FinTech şirketleri ile işbirliği yapacak.

Dünyaca ünlü analist firması PwC’den (PricewaterhouseCoopers) uzmanlar, yakında FinTech şirketlerinin kişisel para yönetimi geliştireceklerine inanmaya meyillidir. Bu durumda, kullanıcılar kendilerine bir banka hesabına ihtiyaç duyup duymadıklarını sorabilirler.

Ancak, FinTech’in hala birkaç açık sorusu var. En güçlü olanlardan biri potansiyel müşterilerin düşük güvenirliğidir.

Araştırmalar , müşterilerin yaklaşık % 50’sinin, mobil uygulamalar aracılığıyla da olsa, geleneksel bankacılık hizmetlerini tercih ettiğini göstermektedir .

Sadece günümüzde ortaya çıkabilen ilginç FinTech melezi – mevcut bankalar tarafından yaratılan neobanklardır. Bu şirketler 2008 yılında küresel bankacılık krizinden sonra popülerlik kazanmaya başladı.

Neobank nedir? Kural olarak, bunlar yalnızca çevrimiçi olarak var olan şirketlerdir, yani fiziksel iştirakleri yoktur. Gelişmiş teknolojik sistemleri, hazır çevrimiçi tasarımların kullanımı olmadan sıfırdan inşa edilmiştir.

Elbette, bu şirketler sıradan bankalardan daha hareketlidir, çünkü belirli bir yere bağlı olmadıklarından ve içlerindeki hizmet sınıfı, çevrimiçi bankacılık için geleneksel olandan çok daha yüksektir. Bununla birlikte, bir lisansı daha kolay hale getirmek için, banka dışı bankalar genellikle mevcut bankalar temelinde oluşturulur. Ülkemizde de bunun başarılı örnekleri görülmektedir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Araç çubuğuna atla